Czarter łodzi motorowych za granicą

Zagraniczne wakacje w łodzi motorowej to doskonały pomysł, jednak – aby wszystko przebiegło bez stresu i wyłącznie w radosnej atmosferze – trzeba mieć pewną wiedzę co do czarterowania. Choć bowiem w Chorwacji czy Grecji, gdzie taka forma wypoczynku jest najpopularniejsza, znajdziemy mnóstwo łodzi do wynajęcia, nie każda z nich będzie dla nas dobra.

I tak po pierwsze – czarter łodzi motorowych powinny poprzedzić następujące pytania: Czy mamy odpowiednie uprawnienia? (Bo jeśli nie, do kosztu usługi wejdzie wynajem skippera.) Czy wolimy żeglugę szybką i dynamiczną (opcja droższa) czy wolniejszą i bardziej rekreacyjną (opcja tańsza)? Jakie warunki do spania będą nam odpowiadać? (Bo znajdziemy łodzie ze świetnie wyposażonymi sypialniami lub takie, w których trzeba będzie spać np. w salonie.) I wreszcie, ile jesteśmy w stanie zapłacić za taką formę wypoczynku? Uwaga: jeśli chodzi o ostatnie pytanie, ceny zależą od sezonu i kraju, jednak uśredniając, można powiedzieć, że za łódź motorową z dwiema kabinami zapłacimy w Grecji od trzech do jedenastu tysięcy Euro za tydzień.

Oczywiście łodzie do wynajęcia są mocno zróżnicowane, dlatego znajdziemy wśród nich i takie z górnym pokładem, i mieszczące nawet dziesięć osób, i posiadające system klimatyzacyjny, i będące motorowymi katamaranami (choć te, przynajmniej na obecną chwilę, dostępne są jedynie na wodach Chorwacji). Jeszcze raz więc: zanim sięgniemy po czarter łodzi motorowych, powinniśmy uzupełnić naszą wiedzę, ponieważ, jak widzimy, jest to usługa bardzo elastyczna i złożona.