Koszty alkoholu na wesele

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu osób. Przygotowania do wszystkich uroczystości mogą trwać wiele miesięcy i wiążą się z wysokimi kosztami. Dużym wyzwaniem jest także odpowiedni dobór weselnego menu, w tym alkoholu. Ile kosztuje alkohol na wesele? Nie ma jednej odpowiedzi, bo – jak to w życiu – wszystko zależy od szczegółów.

Zwykle przyjmuje się, że na weselu obecna będzie głównie wódka. Można ją kupić w różnych cenach, ale nie powinien być to trunek niskiej jakości. Chcemy przecież, aby nasi goście bawili się jak najlepiej. Należy przyjąć zasadę, że na jednego gościa przypada 0,5 litra wódki. Pamiętajmy, że wesele nie obędzie się bez wielu toastów, a wraz z większą ilością wypitego alkoholu zabawa staje się coraz głośniejsza. Alkoholu nie może zabraknąć, więc poza wódką warto kupić wino oraz szampana. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie ilości 1 butelki wina na 4 osoby oraz 1 butelki szampana na 8 osób. Jeśli planujemy poprawiny, ilości te należy zwiększyć o około połowę.

W zależności od marki, 0,5 litra wódki to koszt ok. 20-40 zł. W przypadku wina ceny są mniejsze, bo 0,75 litra będzie kosztować w granicach 10-25 zł. Szampan to zwykle po prostu wino musujące, które można kupić najtaniej – nawet ok. 6-8 zł za 0,5 litra. Koszty wesela można też próbować zmniejszyć przez wynegocjowanie rabatów w związku z hurtowymi zakupami wielu towarów.