Większość z nas na hasło „filmiki” przypomina sobie kilka śmiesznych nagrań, które przesłali nam znajomi. Nic dziwnego, ilość takich filmików jest przytłaczająca. Potwierdza to fakt, że na ich podstawie nagrywane są inne widea, omawiające je, próbujące tłumaczyć dlaczego są takie popularne. Istnieje jednak także wiele innych rodzajów nagrań, rzadziej wyszukiwanych, a często i chętnie umieszczanych.

Każdy wie, że internet jest ogromnym źródłem wiedzy. Obecnie, kiedy przyzwyczailiśmy się do ilości bodźców atakujących nas każdego dnia, skupienie się w ciszy na dłuższy czas dla wielu z nas stanowi problem. Dlatego próbując się czegoś dowiedzieć warto poszukać w sieci filmów na interesujący nas temat. Informacje są często podane w przystępnej skróconej formie i mogą stanowić podstawę do dalszego zgłębiania danej kwestii.

Popularne są też filmy o charakterze promocyjnym. Żeby potencjalni klienci dowiedzieli się o usługach danej firmy warto zamieścić krótką prezentację w formie wideo. Producenci specjalizują się w różnych rodzajach takich filmów, w zależności od treści, którą chce się przedstawić. Mogą być to filmy podkreślające ilość, lub jakość usług i produktów, pokazujące działanie firmy od wewnątrz, lub zaznajamiające widzów z historią firmy np. filmy dla projektów unijnych. Każdy może sam zadecydować czy obejrzy taką reklamę, dlatego nie jest to zbyt nachalna forma promocji, a może stanowić ciekawe dopełnienie firmowego maila i strony internetowej.

Filmiki podpowiadają nam rozwiązanie wielu wydawałoby się błahych problemów. Porady kosmetyczne, czy dla majsterkowiczów w formie wideo są najbardziej pomocne. To tak jakby ktoś pokazał nam jak coś zrobić, bez potrzeby umawiania się na spotkanie. Baza wideo jest dostępna całą dobę z każdego miejsca gdzie znajdziemy zasięg sieci internetowej. Wpisanie w wyszukiwarkę naszego problemu zajmuje tylko kilka chwil, a rozwiązywaniem możemy zając równolegle z oglądaniem podpowiedzi na ekranie naszego komputera.

W przypadku nauki języka internet jest idealnym źródłem materiałów. Można uczyć się w dowolnym momencie, każdego języka istniejącego na planecie, niekoniecznie regularnie ani przez długą ilość czasu. Znalezienie filmiku na odpowiednim poziomie znajomości języka może zająć trochę czasu, ale możliwość posłuchania osoby, dla której dany język jest językiem ojczystym będzie wystarczającą nagrodą.

Filmików w internecie jest mnóstwo, a baza ciągle się powiększa. Oczywiście wiele z nich nie jest do niczego przydatna, są to prywatne nagrania lub nawet widea zawierające fałszywe dane. Kiedy odsiejemy te mniej przydatne, zostaną nam treści naprawdę warte uwagi, wystarczy poświęcić trochę czasu, żeby je odnaleźć.