Saunowy bon-ton

Zdrowotne właściwości saun i łaźni parowych znane są od wieków. Mimo to saunowanie to wciąż stosunkowo rzadki sposób relaksu w naszym kraju. Polacy powoli przekonują się do tej formy spędzania czasu lecz dla wielu osób korzystanie z saun i zasady dotyczące zachowania w tych miejscach pozostają niejasne. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dla osób, które chcą wiedzieć jak zachować się w saunie.
Sauny są zwykle strefami nagości, dostępnymi tylko dla osób pełnoletnich (wyjątkiem są strefy saunowe bezpośrednio przy pakach wodnych, do których może wejść każdy użytkownik basenu). Przed skorzystaniem z sauny bierzemy prysznic i dokładnie wycieramy całe ciało. Częstym błędem jest wchodzenie do sauny bezpośrednio z basenu, z mokrą skórą – spowalnia to działanie gorącego powietrza, które najpierw musi osuszyć wodę, zanim dostanie się do skóry.
Do sauny należy zabrać ze sobą co najmniej dwa ręczniki, tak aby w czasie kąpieli saunowej całe ciało znajdowało się na ręczniku. Po odbyciu seansu w saunie płuczemy ciało zimną wodą i dopiero wtedy korzystamy z basenów czy jaccuzzi – w ten sposób dbamy o higienę własną i innych użytkowników.
W saunie należy zachowywać się stosownie i nie naruszać spokoju innych użytkowników. Jest to miejsce relaksu, w którym nie wypada rozmawiać. Jeśli chcemy porozmawiać, odłóżmy to na moment odpoczynku po wyjściu z sauny: zazwyczaj są odpowiednio przygotowane do tego miejsca: leżaki, hamaki, bary z napojami. I w końcu, warto podkreślić, że do sauny nie powinniśmy wchodzić po spożyciu alkoholu.